Korek – na czym polega jego wyjątkowość?

Pozyskując surowce/materiały do produkcji różnych rzeczy zazwyczaj dokonujemy pewnej destrukcji – z korkiem sytuacja wygląda odwrotnie. Pozyskując go do wytwarzania produktów, nie niszczymy drzew. Wspaniale, prawda?  W procesie tym wykorzystujemy jedynie jego korę, a  drzewo to służy nam przez wiele lat będąc naszą alternatywą dla zielonego, zrównoważonego świata.

Pozyskuje się go z dębów korkowych o nazwie Quercus Saber, ,którego wyjątkowość polega na tym, że jest drzewem wiecznie zielonym. Niesamowite! Proces odbywa się regularnie, co 9 lat, przez doświadczonych pracowników i przy użyciu tradycyjnych narzędzi. Cały cykl jest prosty i co najważniejsze bezpieczny dla drzewa. Polega on na zdjęciu płatami zewnętrznej warstwy, bez uszkodzenia wewnętrznej części, która odpowiada za regenerację kory. Korę można pozyskiwać po raz pierwszy z drzew, które osiągnęły 25 lat. Żywot jednego drzewa to ok 150-250 lat tak więc korek możemy pozyskać około 12 razy!

Na tym właśnie polega wyjątkowość korka – jest w pełni naturalny, odnawialny i wspomaga środowisko naturalne.

To, że korek jest wyjątkowy już wiecie, ale czy możliwe, żeby miał jeszcze więcej zalet? Oczywiście!

Jest naturalny, przyjemny w dotyku, elastyczny, łatwy w obróbce, a przy tym bardzo lekki.

Zalicza się do grupy najbardziej trwałych materiałów organicznych. Praktycznie nie podlega procesom starzenia, mimo upływu lat nie traci swoich właściwości, a nawet niektóre środowiska takie jak morska woda go konserwują.

Nieszkodliwy dla zdrowia i nietoksyczny ani w przypadku kontaktu ze skóra czy przypadkowego dostania się do układu pokarmowego, nie powoduje żadnych alergii.

Antybakteryjny – jego powierzchnię i struktury nie stanowią pożywki dla grzybów i pleśni, nie stwarzają też warunków dla ich zasiedleń.

W przeciwieństwie do innych materiałów zachowuje właściwości izolacyjne w bardzo dużym zakresie temperatur. Nie przepuszcza też ani nie wchłania ciepła naszego ciała.

Nie gromadzi także ładunków elektrycznych co oznacza, że nie elektryzuje się, a więc nie występuje tu zjawisko przyciągania i pochłaniania kurzu.

Zachowuje też odporność na ogień oraz brak wydzielania związków toksycznych w trakcie palenia

Nie wspominając również o jego doskonałych parametrach izolacji termicznej i akustycznej oraz dobrej izolacyjności od wpływu szkodliwego promieniowania żył wodnych emisji i innych materiałów.

Na tym właśnie polega niezwykłość tego materiału!

Poczuj miłość do korka i ciesz się komfortem w harmonii z naturą!


Leave your thought here