Właściwości korka
Mata korkowa. Charakterystyka
Z czego wykonana jest mata korkowa?
Mata korkowa Corkamor składa się z dwóch warstw. Dolna wykonana jest z naturalnego, ekologicznego kauczuku, a górna, w naszym przypadku, oczywiście z portugalskiego korka. Kauczuk, czyli tworzywo pozyskiwane z mleczka roślin kauczukodajnych jest w 100% naturalnym tworzywem. Najczęściej otrzymuje się go z figowca, manioku, czy trojeści amerykańskiej. Podłoże kauczukowe jest antypoślizgowe i przyczepne. Wszystko, dzięki zawartej w korku suberynie, która nadaje matom korkowym właściwości antypoślizgowe. Te pod wpływem wilgoci stają się jeszcze bardziej przyczepne. Mata jest więc bezpieczna podczas bardziej intensywnych ćwiczeń lub zabawy. Nie ma więc mowy o samoistnym jej przesuwaniu się. Nadaje się nie tylko do jogi. Doskonała również do ćwiczeń siłowych oraz stretchingu.
Dodatkowym atutem korka jest na pewno także to, że jest to materiał antybakteryjny oraz antyalergiczny. Mata korkowa jest doskonała dla osób, które dbają o własne zdrowie. Dodatkowo bliski kontakt z naturą przynosi korzyści mentalne.
Jak pozyskuje się korek, z którego wykonana jest mata korkowa?
Korek, czyli tworzywo, z którego wykonane są maty Corkamor, pochodzi z Portugalii. Kraj ten jest światowym liderem jego produkcji. Szacuje się, że nawet połowa wytwarzanego na świecie korka pochodzi właśnie stamtąd. Głównie ze względu na sprzyjający klimat oraz rosnące lasy korkowe. Dokładniej jest to kora dębu korkowego. Pozyskiwany jest on w procesie okorowania pni drzew, których kora stopniowo naturalnie odrasta. Jego ekstrakcja nie szkodzi drzewu. Każdy dąb przechodzi ten proces raz na 8 lat. Na każdym maluje się datę zbioru. Oznacza to, że drzewa te żyją ponad 200 lat będąc zieloną alternatywą dla lepszego, czystego i zrównoważonego świata.
Lasy korkowe najczęściej są pielęgnowane przez lokalne rodziny, które z pokolenia na pokolenie o nie dbają i odsprzedają zebrany korek fabrykom. Wszystko dzieję się w sposób etyczny i w zgodzie z prawami przyrody. Kupując więc nasze maty wspierasz również lokalny biznes Półwyspu Iberyjskiego.

Etapy powstawania korka dla maty korkowej
Korek ściągnięty z pnia dębu korkowego składuje się przez kilka, kilkanaście miesięcy w suchym magazynie. Tam on schnie i leżakuje do momentu, w którym jest gotowy na dalsze procesy obróbki. Następnie w specjalnych maszynach zmiękcza się go we wrzątku, sortuje i tnie. Posortowany trafia na dalsze etapy produkcji.
Uzyskany korek nierzadko bada się także w laboratoriach, które potwierdzają jego jakość. Wystawia się im specjalne certyfikaty, informujące producentów produktów z korka o jego pochodzeniu. Każda zebrana partia oznaczona jest miejscem pochodzenia i datą zbioru.
Corkamor
Maty korkowe stworzone z miłości do korka